چگونه تحت فشار آرامش خود را حفظ کنیم؟
سلامت روان با یک بیماری مزمن
۱۴۰۱-۰۹-۱۸
مدیریت سلامت روان در دوران بارداری
مدیریت سلامت روان در دوران بارداری
۱۴۰۱-۰۹-۱۹

چگونه تحت فشار آرامش خود را حفظ کنیم؟

استرس بخشی عادی از زندگی مدرن است، اما اگر اغلب با موقعیت‌های استرس‌زا روبه‌رو می‌شوید و در تلاش برای مقابله با آن‌ احساس وحشت می‌کنید، ممکن است از یادگیری برخی از استراتژی‌های مقابله‌ای که می‌توانند به شما در حفظ آرامش کمک کنند، سود ببرید.

استرس و فشار روانی می تواند بدن را در حالت “جنگ یا گریز” قرار دهد – یک تاکتیک تکاملی که هورمون هایی را آزاد می کند که شما را برای مبارزه یا فرار از خطر آماده می کند. در دوران مدرن، استرس این هورمون‌ها را تحریک می‌کند، اما وقتی «خطر» ناشی از ارائه یک سخنرانی در محل کار به جای مواجهه با یک حیوان وحشی باشد، چندان مفید نیستند. اگر مکرراً احساس اضطراب یا وحشت می کنید ، حالت جنگ یا پرواز شما احتمالاً خیلی راحت شروع می شود و یادگیری نحوه آرام کردن خود در هنگام ورود به این حالت مفید است.

1. نفس عمیق بکشید

تنفس عمیق و آهسته بدن را تحریک می کند تا ترشح هورمون های استرس را متوقف کند و شروع به آرامش کند. تمرکز بر نفس کشیدن می تواند به منحرف کردن ذهن شما از هر چیزی که شما را آزار می دهد نیز کمک کند تا فقط بر آنچه در آن لحظه اتفاق می افتد تمرکز کنید.

از طریق بینی عمیق نفس بکشید – شما باید تمام راه را در شکم خود نفس بکشید و نه فقط قفسه سینه. برای لحظه ای نگه دارید و به آرامی از طریق دهان نفس خود را بیرون دهید. چند دقیقه فقط به نفس کشیدن اختصاص دهید و باید به سرعت احساس آرامش کنید.

2. روی نکات مثبت تمرکز کنید

همیشه تصور بدترین حالت در هر سناریو از نظر بالینی به عنوان تفکر فاجعه آمیز شناخته می شود و می تواند اضطراب و احساس وحشت را افزایش دهد.

به جای تمرکز بر روی جنبه ها یا نتایج منفی، سعی کنید چند لحظه را به مثبت اندیشی اختصاص دهید. برای مثال، اگر حمام شما آب گرفته است و مجبور هستید تمام کفپوش ها را تعویض کنید، این می تواند یک موقعیت بسیار استرس زا باشد. با این حال سعی کنید روی این واقعیت تمرکز کنید که به شما فرصت به روز رسانی و نوسازی می دهد و تعمیرات باید تحت پوشش بیمه شما باشد.

مثبت اندیشی باعث می شود مغز شما از استرس دوری کند و آرام بماند.

3. خواب کافی داشته باشید

غذاهای تاثیر گذار بر خواب شما

وقتی شب خوبی نخوابیده اید همه چیز بدتر به نظر می رسد. استرس و اضطراب اغلب می تواند منجر به بی خوابی شود، بنابراین شما در یک چرخه معیوب قرار می گیرید – نمی توانید بخوابید و سپس بدتر می شوید زیرا به اندازه کافی نخوابیده اید.

خواب را در اولویت قرار دهید، به خصوص اگر تحت فشار زیادی هستید. زود به رختخواب بروید و وسایل الکترونیکی را از اتاق خواب منع کنید. اسانس اسطوخودوس همچنین می تواند احساس آرامش را تقویت کند و به خواب شبانه شما کمک کند.

همچنین بخوانید: نکاتی برای کاهش استرس و خواب بهتر

4. پیاده روی کنید

هنگام کنترل استرس و مقابله با فشار خارجی، ورزش به اندازه خواب اهمیت دارد. ورزش بدن را وادار می کند تا هورمون های احساس خوب ترشح کند و به پاکسازی سر کمک می کند.

اگر در محل کار تحت فشار هستید، فقط پنج دقیقه هوای تازه و تغییر مناظر می تواند به شما کمک کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید و دیدگاه جدیدی نسبت به موقعیت به دست آورید – احتمالاً متوجه خواهید شد که به هر حال این یک مورد مرگ یا زندگی نیست.

5. مراقبه کنید

مراقبه ذن و مزایای آن

مراقبه ذن و مزایای آن

ثابت شده است که مدیتیشن استرس را کاهش می دهد و در واقع مغز را در طول زمان تغییر می دهد، بنابراین می توانید احساسات خود را بهتر مدیریت کنید و در زمانی که بیشتر نیاز دارید آرام بمانید.

اگر فکر می‌کنید که مدیتیشن به معنای ساعت‌ها نشستن روی پاهای ضربدری و سر دادن «ام» است، نمی‌توانید از حقیقت دورتر باشید – حتی چند دقیقه آرام نشستن و تمرکز روی تنفس‌تان یک شکل مفید مراقبه است. همچنین می‌توانید برنامه‌هایی مانند Headspace و Calm را امتحان کنید.

همچنین بخوانید: اسرار مراقبه عمیق

6. شکرگزاری را تمرین کنید

سپاسگزار ماندن برای همه چیزهایی که در زندگی خود دارید – مهم نیست چقدر کوچک – می تواند همه چیز را در چشم انداز نگه دارد و به شما کمک کند نگرش مثبتی داشته باشید.

مطالعات نشان داده است افرادی که روزانه یک دفترچه قدردانی نگه می دارند، سطوح پایین تری از کورتیزول دارند – هورمونی که مسئول استرس است. سعی کنید در پایان هر روز چند دقیقه وقت بگذارید و 5 موردی را که بابت آنها احساس شکرگزاری می کنید یادداشت کنید و ببینید چقدر احساس بهتری در شما ایجاد می کند.

7. اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید

شما احتمالاً چند نفر در زندگی خود دارید که فقط با بودن در کنارشان می توانند باعث ایجاد استرس در شما شوند. در حالی که همیشه نمی توان این افراد را به طور کامل از زندگی خود حذف کرد، زمانی که تحت فشار هستید سعی کنید زمان بیشتری را با دوستان و خانواده هایی بگذرانید که مفید، مثبت هستند و شما را بالا می برند نه اینکه شما را پایین بکشند.

همچنین بخوانید: اجازه ندهید دیگران روز شما را خراب کنند!

مغز خود را برای یک زندگی آرام تر آموزش دهید

شما نمی توانید کنترل کنید که زندگی در آینده چه چیزی را به سمت شما خواهد آورد، اما می توانید یاد بگیرید که با موقعیت های تحت فشار کنار بیایید و با استرس به روشی سالم کنار بیایید. تلاش برای تمرین برخی از این استراتژی‌ها دفعه بعد که احساس می‌کنید تحت فشار هستید، می‌تواند به شما کمک کند تا احساس آرامش کنید و قادر به مقابله با هر موقعیتی باشید.

همچنین بخوانید: 16 راه ساده برای از بین بردن استرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *