آیا به خودکشی فکر میکنید؟

آیا به خودکشی فکر میکنید؟

اگر به خودکشی فکر می کنید، درد شما طاقت فرسا و دائمی به نظر می رسد. اما روش هایی برای کنار آمدن با افکار و احساسات خودکشی و غلبه بر درد وجود دارد. در این مقاله از بخش سلامت روانی مجله اینترنتی وبگردون به بررسی علل و راه حل های افکار خودکشی می پردازیم.

 

اگر افکار خودکشی دارید:

هر چقدر هم اکنون دردی را تجربه کنید، تنها نیستید. بسیاری از ما در مقاطعی از زندگی خود افکار خودکشی داشته ایم. احساس خودکشی نقص شخصیت نیست و به این معنی نیست که شما دیوانه هستید، ضعیف هستید یا نقص دارید. این فقط به این معنی است که درد شما بیشتر از آن است که اکنون بتوانید با آن کنار بیایید. اما با گذشت زمان و پشتیبانی می توانید بر مشکلات خود غلبه کنید و درد و احساسات خودکشی از بین خواهد رفت.

برخی از بهترین، تحسین برانگیزترین ، مورد نیازترین و با استعدادترین افراد در جایی که اکنون هستید حضور داشته اند. بسیاری از ما وقتی احساس غرق شدن در افسردگی و تهی شدن از امید کرده ایم به فکر جان خودمان هستیم. اما می توان درد افسردگی را درمان کرد و امید را تجدید کرد.

شرایط شما مهم نیست، افرادی هستند که به شما احتیاج دارند، مکانهایی که می توانید تغییر ایجاد کنید و تجربیاتی هستند که می توانند به شما یادآوری کنند که زندگی ارزش زیستن دارد. برای مقابله با مرگ و قدم برداشتن از لبه، شهامت واقعی لازم است. می توانید از این شجاعت برای مواجهه با زندگی، یادگیری مهارت های کنار آمدن برای غلبه بر افسردگی و یافتن قدرت ادامه کار استفاده کنید. یاد آوردی:

  • احساسات شما ثابت نیستند – آنها دائما در حال تغییر هستند. احساسی که امروز دارید ممکن است با احساسی که دیروز دارید یا احساسی که فردا یا هفته آینده دارید احساس نشود.
  • نبود شما باعث ایجاد غم و اندوه و ناراحتی در زندگی دوستان و عزیزان می شود.
  • چیزهای زیادی وجود دارد که هنوز می توانید در زندگی خود انجام دهید.
  • مناظر ، اصوات و تجربیات در زندگی وجود دارد که توانایی لذت بخشیدن و بلند کردن شما را دارد – و شما آنها را از دست خواهید داد.
  • توانایی شما در تجربه احساسات لذت بخش با توانایی شما در تجربه احساسات ناراحت کننده برابر است.

 

چرا به خودکشی فکر می کنم؟

انواع مختلف درد عاطفی می تواند منجر به افکار خودکشی شود. دلایل این درد مربوط به هر یک از ماست و توانایی کنار آمدن با درد در افراد مختلف متفاوت است. همه ما متفاوت هستیم. علل مشترکی وجود دارد که ممکن است باعث شود ما افکار و احساسات خودکشی را تجربه کنیم.

بیشتر بخوانید: 10 راهکار برای درمان سریع افسردگی

 

چرا خودکشی تنها گزینه به نظر می رسد؟

اگر نمی توانید به غیر از خودکشی به راه حل دیگری فکر کنید، دلیل بر این نیست که راه حل های دیگری وجود ندارد بلکه شما در حال حاضر قادر به دیدن آنها نیستید. درد شدید عاطفی که در حال حاضر تجربه می کنید می تواند تفکر شما را تحریف کند بنابراین دیدن راه حل های ممکن برای مشکلات دشوارتر می شود – یا ارتباط با کسانی که می توانند حمایت کنند.

درمانگران ، مشاوران ، دوستان یا عزیزان می توانند به شما کمک کنند تا راه حل هایی را ببینید که در غیر این صورت ممکن است برای شما آشکار نباشد. لطفا به آنها فرصتی بدهید تا کمک کنند.

 

بحران خودکشی تقریباً همیشه موقتی است!

اگرچه ممکن است به نظر برسد که درد و ناراحتی شما هرگز پایان نخواهد یافت، اما مهم است که درک کنید که بحران ها معمولاً موقتی هستند. اغلب راه حل ها پیدا می شوند، احساسات تغییر می کنند، اتفاقات مثبت غیر منتظره رخ می دهد. به یاد داشته باشید: خودکشی یک راه حل دائمی برای یک مشکل موقتی است. به خودتان زمان لازم برای تغییر اوضاع و فروکش کردن درد را بدهید.
حتی مشکلاتی که ناامید کننده به نظر می رسند نیز راه حل دارند

شرایط بهداشت روانی مانند افسردگی، اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی همه با تغییر در سبک زندگی، درمان و دارو قابل درمان هستند. بیشتر افرادی که به دنبال کمک هستند می توانند وضعیت خود را بهبود بخشند و بهبود یابند.

حتی اگر قبلاً تحت درمان اختلالی قرار گرفته اید یا قبلاً برای حل مشکلات خود تلاش کرده اید، بدانید که اغلب قبل از یافتن راه حل مناسب یا ترکیبی از راه حل ها، آزمایش روش های مختلف ضروری است. هنگامی که دارو تجویز می شود، به عنوان مثال، یافتن دوز مناسب اغلب به یک روند مداوم تنظیم نیاز دارد. قبل از اینکه راه حل مناسب شما را پیدا کنید، تسلیم نشوید. در واقع همه مشکلات قابل درمان و برطرف هستند.

 

این اقدامات فوری را انجام دهید:

اگر در این لحظه احساس خودکشی می کنید، لطفاً این پنج مرحله را دنبال کنید:

مرحله شماره 1: قول دهید در حال حاضر کاری انجام ندهید.

حتی اگر الان خیلی درد دارید، بین افکار و عمل فاصله بگیرید. با خود قول دهید: “من 24 ساعت منتظر می مانم و در این مدت کار شدیدی انجام نمی دهم.” یا، یک هفته صبر کنید.

افکار و اعمال دو چیز متفاوت است – لازم نیست افکار خودکشی شما به واقعیت تبدیل شود. هیچ مهلتی وجود ندارد، هیچ کس شما را تحت فشار قرار نمی دهد تا سریعاً به این افکار عمل کنید. صبر کن. صبر کنید و بین افکار خودکشی و اقدام خودکشی خود فاصله بگیرید.

مرحله شماره 2: از مصرف مواد مخدر و الکل خودداری کنید!

در صورت مصرف مواد مخدر یا الکل، افکار خودکشی حتی می توانند قویتر شوند. استفاده از داروهای بدون نسخه یا الکل در صورت احساس ناامیدی یا فکر خودکشی بسیار مهم است.

 

مرحله شماره 3: خانه خود را ایمن کنید!

مواردی را که می توانید برای صدمه زدن به خود استفاده کنید، مانند قرص، چاقو، تیغ یا اسلحه گرم از بین ببرید. اگر قادر به انجام این کار نیستید، به یک صفحه بروید

توری که می توانید در آن احساس امنیت کنید. اگر به فکر مصرف بیش از حد دوز هستید، داروهای خود را به شخصی که می تواند هر روز یکبار آن را به شما برگرداند، بر اساس نیاز خود بدهید.

 

مرحله شماره 4: این احساسات خودکشی را برای خود حفظ نکنید!

بسیاری از ما دریافته ایم که اولین قدم برای کنار آمدن با افکار و احساسات خودکشی، تقسیم آنها با شخصی است که به او اعتماد داریم. این ممکن است یکی از اعضای خانواده، دوست، درمانگر، عضو روحانیت، معلم، پزشک خانواده، مربی یا یک مشاور مجرب در انتهای یک خط کمک باشد.

شخصی را که به او اعتماد دارید پیدا کنید و به او بگویید که اوضاع چقدر بد است. اجازه ندهید ترس، شرم و خجالت مانع کمک شما شود. و اگر به نظر نمی رسد اولین کسی که با او تماس می گیرید درک می کند، شخص دیگری را امتحان کنید. فقط صحبت کردن در مورد چگونگی رسیدن به این مرحله از زندگی خود می تواند فشار زیادی را که ایجاد می کند آزاد کند و به شما کمک کند راهی برای کنار آمدن با آن پیدا کنید.

 

مرحله شماره 5: امید داشته باشید – مردم از این حالت عبور می کنند!

اکنون حتی افرادی که احساس شما به همان احساس بدی را دارند می توانند از این احساسات جان سالم به در ببرند. به این امید داشته باشید. این شانس بسیار خوبی وجود دارد که قصد دارید این احساسات را زندگی کنید، مهم نیست که چقدر خودخواهی، ناامیدی یا انزوایی در حال حاضر تجربه می کنید. فقط به خود زمان اختصاص دهید و سعی نکنید آن را به تنهایی ادامه دهید.

بیشتر بخوانید: اگر اضطراب یا افسردگی دارید این غذاها را نخورید!

 

کمک گرفتن

حتی اگر در حال حاضر اینگونه نباشد ، افراد زیادی هستند که می خواهند در این دوران سخت از شما حمایت کنند. با کسی تماس بگیرید. اکنون آن را انجام دهید اگر در مرحله شماره 1 بالا به خود 24 ساعت یا یک هفته قول داده اید، از آن زمان استفاده کنید و به دیگران بگویید که با شما چه خبر است. با کسی صحبت کنید که سعی نمی کند در مورد احساس شما بحث کند، شما را قضاوت کند یا به شما بگوید “فقط از آن خارج شوید”. کسی را پیدا کنید که به راحتی گوش کند و در کنار شما باشد. مهم نیست که کیست، به شرطی که کسی باشید که به او اعتماد دارید و احتمالاً با دلسوزی و پذیرش به او گوش خواهد داد.

بیشتر بخوانید: چطور دوست خوب پیدا کنیم؟

 

چگونه با کسی در مورد افکار خودکشی خود صحبت کنیم؟

حتی وقتی تصمیم گرفتید با چه کسی می توانید به او اعتماد کنید، پذیرفتن افکار خودکشی برای شخص دیگری ممکن است دشوار باشد.

دقیقاً همان چیزی را که به خود می گویید به آن شخص بگویید. اگر برنامه خودکشی دارید، آن را برای آنها توضیح دهید.
عباراتی مانند ، “دیگر نمی توانم تحمل کنم” یا “من تمام شد” مبهم هستند و نشان نمی دهند که واقعاً چیزهای جدی چیست. به شخصی که اعتماد دارید بگویید که به فکر خودکشی هستید.
اگر صحبت کردن برای شما خیلی دشوار است، سعی کنید آن را بنویسید و یادداشتی را به شخصی که به او اعتماد دارید تحویل دهید. یا برای آنها نامه الکترونیکی یا متنی ارسال کنید و هنگام خواندن با آنها بنشینید.

 

اگر احساس نمی کنید درک شده اید؟

اگر به نظر نمی رسد اولین کسی که با او ارتباط برقرار کرده اید ، چیزی را درک می کند ، به شخص دیگری بگویید یا با یک خط کمک بحران خودکشی تماس بگیرید. اجازه ندهید که یک تجربه بد شما را در یافتن شخصی که می تواند به شما کمک کند متوقف کند.
اگر نمی دانید به چه کسی مراجعه کنید:

متاسفانه مردم اطلاعات زیادی در مورد خط تلفن 123 و برنامه های اورژانس اجتماعی برای خودکشی ندارند و کمتر برای کمک گرفتن در خصوص خودکشی با ما تماس برقرار می کنند.

یک خط تلفنی دیگر مشاوره در بهزیستی با شماره 1480 هست که بسیاری از افراد ، موارد خودکشی را با آن خط در میان می گذارند و آنها در صورت ضرورت با ما یا اورژانس پزشکی تماس می گیرند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره افسردگی در زنان

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره افسردگی در مردان

 

چگونه با افکار خودکشی کنار بیاییم؟

به یاد داشته باشید که اگرچه به نظر می رسد این افکار و احساسات خودکشی هرگز پایان نخواهد یافت، اما این هرگز یک وضعیت دائمی نیست. شما دوباره احساس بهتری خواهید داشت. در این بین، برخی از روش ها برای کمک به کنار آمدن با افکار و احساسات خودکشی وجود دارد.

 

اگر افکار و احساسات خودکشی دارید:

کارهایی که باید انجام شود:

هر روز ترجیحاً رو در رو با شخصی صحبت کنید. حتی اگر تمایل به عقب نشینی دارید، از دوستان و آشنایان معتمد بخواهید که وقت خود را با شما بگذرانند. یا همچنان با یک خط تلفن تماس بگیرید و درباره احساسات خود صحبت کنید.

یک برنامه ایمنی تنظیم کنید. مجموعه ای از مراحل را تدوین کنید که می توانید طی یک بحران خودکشی دنبال کنید. این شماره باید شامل شماره های تماس با پزشک یا درمانگر و همچنین دوستان و اعضای خانواده باشد که در موارد اضطراری به شما کمک می کنند.
هر روز یک برنامه مکتوب برای خود تنظیم کنید و هر چه باشد به آن پایبند باشید. حتی المقدور یک برنامه منظم داشته باشید، حتی اگر احساسات شما از کنترل خارج شود.

حداقل 30 دقیقه در روز در معرض آفتاب یا طبیعت باشید.

همانقدر که برای شما بی خطر است ورزش کنید. برای داشتن بیشترین سود ، 30 دقیقه ورزش در روز را در نظر بگیرید. اما می توانید از کم شروع کنید. سه انفجار 10 دقیقه ای فعالیت می تواند بر روحیه تأثیر مثبت بگذارد.

برای مواردی که باعث شادی شما می شوند وقت بگذارید. حتی اگر در لحظه چیزهای کمی باعث لذت شما می شوند، خود را مجبور به انجام کارهایی کنید که قبلاً از آنها لذت می بردید.

اهداف شخصی خود را بخاطر بسپارید. شما ممکن است همیشه دوست داشته باشید به یک مکان خاص سفر کنید، کتاب خاصی بخوانید، صاحب حیوان خانگی شوید ، به مکان دیگری بروید، یک سرگرمی جدید یاد بگیرید، داوطلب شوید، به مدرسه برگردید یا یک خانواده تشکیل دهید. اهداف شخصی خود را بنویسید. مواردی که باید از آنها اجتناب کنید:

  1. تنها بودن. تنهایی می تواند افکار خودکشی را حتی بدتر کند. به یکی از دوستان خود، یا یکی از اعضای خانواده مراجعه کنید، یا تلفن را بردارید و با یک خط کمک درمورد بحران تماس بگیرید.
  2. الکل و مواد مخدر. مواد مخدر و الکل می توانند افسردگی را افزایش دهند، توانایی حل مسئله شما را با مشکل روبرو کنند و شما را مجبور به اقدام تکانشی کنند.

 

از این کارها دوری کنید!

  • در شما احساس بدتری می کند گوش دادن به موسیقی غمگین، تماشای عکس های خاص، خواندن نامه های قدیمی یا بازدید از قبر یکی از عزیزان می تواند احساسات منفی را افزایش دهد.

 

  • فکر کردن در مورد خودکشی و سایر افکار منفی. سعی کنید فکرهای خودکشی را درگیر خود نکنید زیرا این امر می تواند باعث تقویت حتی بیشتر آنها شود. فکر نکنید و در افکار منفی تجدید نظر کنید. حواس پرتی پیدا کنید. فاصله گرفتن از افکار خودکشی می تواند به شما کمک کند ، حتی اگر برای مدت کوتاهی باشد.

 

بهبودی از افکار خودکشی

حتی اگر افکار و احساسات خودکشی شما فروکش کرده است ، برای خود کمک بگیرید. تجربه آن نوع درد عاطفی، خود یک تجربه آسیب زا است. یافتن یک گروه پشتیبانی یا درمانگر می تواند در کاهش احتمال احساس خودکشی مجدد در آینده بسیار مفید باشد.

می توانید از پزشک خود و یا از خطوط بحران ذکر شده در زیر کمک و ارجاع بگیرید.

 

5 مرحله برای بهبودی

عوامل تحریک کننده یا موقعیت هایی را که منجر به احساس ناامیدی یا ایجاد افکار خودکشی می شوند، مانند سالگرد از دست دادن، الکل یا استرس ناشی از روابط، شناسایی کنید. راه هایی برای جلوگیری از این مکان ها، افراد یا موقعیت ها پیدا کنید.

مراقب خودت باش. درست بخورید، از وعده های غذایی صرف نظر نکنید و به مقدار کافی بخوابید. ورزش نیز کلیدی است: این ماده اندورفین آزاد می کند، استرس را تسکین می دهد و بهزیستی عاطفی را ارتقا می بخشد.

شبکه پشتیبانی خود را بسازید. با تأثیرات مثبت و افرادی که باعث می شوند احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید، خود را محاصره کنید. هرچه بیشتر در افراد دیگر و جامعه خود سرمایه گذاری کنید، باید بیشتر ضرر کنید – که به شما کمک می کند تا مثبت باشید و در مسیر بهبودی باشید.

فعالیت ها و علایق جدید را توسعه دهید. سرگرمی های جدید ، فعالیت های داوطلبانه یا کاری را پیدا کنید که به شما معنی و هدف می دهد. وقتی کارهایی را انجام می دهید که به نظر شما برآورده کننده است، احساس بهتری نسبت به خود خواهید داشت و احساس ناامیدی احتمال بازگشت شما کمتر است.

یاد بگیرید که با استرس به روشی سالم کنار بیایید. راه های سالم برای کنترل سطح استرس خود را پیدا کنید، از جمله ورزش، مراقبه، استفاده از استراتژی های حسی برای استراحت، تمرین تمرینات تنفسی ساده و افکار خود شکننده.

بیشتر بخوانید: معرفی روشهای آرام سازی برای کاهش استرس

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *