ساخت سلامت روانی بهتر

ساخت سلامت روانی بهتر

آیا می خواهید روحیه خود را تقویت کنید، احساسات خود را بهتر کنترل کنید یا مقاومت ایجاد کنید؟ این شش استراتژی تغییر دهنده زندگی برای بهبود سلامت روان و بهزیستی می تواند نحوه شما را نشان دهد. در این مقاله از بخش سلامت مجله اینترنتی وبگردون به بررسی مراقبه و مزایای آن میپردازیم.


درک سلامت روان

سلامت روان شما بر نحوه تفکر، احساس و رفتار در زندگی روزمره تأثیر می گذارد. همچنین بر توانایی شما در کنار آمدن با استرس، غلبه بر چالش ها، ایجاد روابط و بهبودی از عقب ماندگی ها و مشکلات زندگی تأثیر می گذارد.

سلامت روانی قوی فقط عدم وجود مشکلات بهداشت روانی نیست. سالم بودن از نظر ذهنی یا روحی بسیار بیشتر از این است که از افسردگی، اضطراب یا سایر مسائل روانشناختی رنج ببرید. به جای عدم وجود بیماری روانی، سلامت روان به وجود ویژگی های مثبت اشاره دارد.

افرادی که از نظر روانی سالم هستند:

 • احساس قناعت.
 • ذوق زندگی و توانایی خندیدن و تفریح.
 • توانایی کنار آمدن با استرس و بازگشت از سختی ها.
 • حس معنا و هدف، هم در فعالیتهایشان و هم در روابطشان.
 • انعطاف پذیری برای یادگیری مهارت های جدید و سازگار شدن با تغییرات.
 • تعادل بین کار و بازی، استراحت و فعالیت و …
 • توانایی ایجاد و حفظ روابط مناسب.
 • اعتماد به نفس و عزت نفس بالا.

رابطه تاب آوری و سلامت روان

داشتن سلامت روان جامد به این معنی نیست که شما هرگز اوقات بدی را پشت سر نمی گذارید یا مشکلات عاطفی را تجربه نمی کنید. همه ما دچار ناامیدی، از دست دادن و تغییر می شویم. و گرچه اینها قسمتهای عادی زندگی هستند، اما هنوز هم می توانند باعث اندوه، اضطراب و استرس شوند. اما همانطور که افراد سالم از نظر جسمی بهتر قادر به برگشتن از بیماری یا جراحت هستند، افرادی که دارای سلامت روانی قوی هستند نیز بهتر می توانند از ناملایمات، ضربه ها و استرس پس بگیرند. این توانایی را تاب آوری می نامند.

افرادی که از نظر احساسی و ذهنی مقاوم هستند، ابزاری برای کنار آمدن با شرایط دشوار و حفظ دیدگاه مثبت دارند. آنها در اوقات بد و همچنین خوب متمرکز، انعطاف پذیر و سازنده باقی می مانند. انعطاف پذیری آنها باعث می شود ترس کمتری از تجربیات جدید یا آینده نامشخص داشته باشند. حتی وقتی آنها بلافاصله نمی دانند چگونه مشکلی حل می شود، امیدوار هستند که سرانجام راه حلی برای آن پیدا شود.

چه بخواهید با یک مشکل خاص بهداشت روان کنار بیایید، چه احساسات خود را بهتر کنار بیاورید یا صرفاً احساس مثبت و انرژی بیشتری داشته باشید، روش های زیادی وجود دارد که می توانید سلامت روان خود را کنترل کنید – از امروز.

 

چگونه سلامت روان خود را تقویت کنیم؟

هرکسی می تواند از مشکلات روحی یا روانی رنج ببرد – و در طول زندگی بیشتر ما این مشکلات را خواهیم داشت. فقط در این سال، از هر پنج نفر ما، یک نفر دچار اختلال روانی قابل تشخیص می شویم. با این وجود، علی رغم شایع بودن مشکلات بهداشت روانی، بسیاری از ما هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت خود نمی کنیم.

ما پیام های احساسی را که به ما می گویند مشکلی اشتباه است نادیده می گیریم و سعی می کنیم با حواس پرتی خود یا خود درمانی با الکل، مواد مخدر یا رفتارهای خود تخریبی آن را حل کنیم. ما به امید اینکه دیگران متوجه نشوند مشکلات خود را برهم می زنیم. ما امیدواریم که در نهایت وضعیت ما به خودی خود بهبود یابد. یا ما به راحتی تسلیم می شویم – به خودمان می گوییم این “دقیقاً همان گونه است که هستیم”.

بیشتر بخوانید: فواید نور خورشید برای سلامت روانی

خبر خوب این است: شما نباید احساس بدی داشته باشید. روش هایی وجود دارد که می توانید برای بالا بردن روحیه، انعطاف پذیری بیشتر و لذت بیشتر از زندگی اتخاذ کنید. اما همانطور که برای ایجاد و حفظ سلامت جسمی به تلاش نیاز دارد، سلامت روان نیز چنین است. این روزها برای اطمینان از سلامت روان قوی تر باید کار کنیم، فقط به این دلیل که روش های زیادی وجود دارد که زندگی می تواند به سلامتی عاطفی ما آسیب برساند.

 

چرا ما اغلب از نیازهای بهداشت روان خود غافل می شویم؟

حتی در دنیای پیشرفته امروزی، بسیاری از ما اغلب در پاسخگویی به نیازهای بهداشت روان خود اکراه – یا قادر به انجام آن نیستیم. این می تواند به دلایل مختلفی از جمله:

 • در بعضی از جوامع ، مسائل ذهنی و عاطفی کمتر از مسائل جسمی مشروع تلقی می شود. آنها به عنوان نشانه ای از ضعف یا به نوعی تقصیر خود ما تلقی می شوند.
 • برخی از افراد به اشتباه مشکلات بهداشت روانی را چیزی می دانند که باید بدانیم چگونه می توان “از آن خارج شد”. مردان، به خصوص، اغلب ترجیح می دهند احساسات خود را تیز کنند تا اینکه از آنها کمک بگیرند.
 • در دنیای پرسرعت ما وسواس داریم که به دنبال پاسخ های ساده و سریع برای مشکلات پیچیده باشیم. ما به جای اینکه با افراد در دنیای واقعی ارتباط برقرار کنیم، مثلاً با بررسی اجباری شبکه های اجتماعی به دنبال ارتباط با دیگران هستیم. یا برای تقویت روحیه و کاهش افسردگی، ترجیح می دهیم یک قرص بخوریم و نه مسائل اساسی را حل کنیم.
 • بسیاری از مردم فکر می کنند که اگر برای مشکلات روحی و روانی کمک بگیرند، تنها گزینه های درمانی موجود داروها (که با عوارض جانبی ناخواسته همراه است) یا درمان (که می تواند طولانی و گران باشد) هستند. واقعیت این است که، هر مسئله ای که دارید ، گامهایی وجود دارد که می توانید برای بهبود احساس و تجربه بهتری از نظر روحی و روانی بردارید. و تو می توانی امروز شروع کنی!

 

ارتباطات اجتماعی را در اولویت قرار دهید !

هر چقدر هم که به بهبود سلامت روحی و روانی خود اختصاص دهید ، باز هم به احساس دیگران و احساس بهترین عملکرد خود احتیاج خواهید داشت. انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند که نیازهای عاطفی به روابط و ارتباطات مثبت با دیگران دارند. هدف ما زنده ماندن نیست، چه رسد به رشد، در انزوا. مغزهای اجتماعی ما اشتیاق به همراهی دارند – حتی زمانی که تجربه باعث شده ما نسبت به دیگران خجالتی و بی اعتماد باشیم.

بیشتر بخوانید: 10 راهکار برای درمان سریع افسردگی

 

چرا ارتباط رو در رو بسیار مهم است؟

تماس های تلفنی و شبکه های اجتماعی جای خود را دارند ، اما هیچ چیز نمی تواند قدرت تحریک کننده فشار روحی و روحی روانی را برای حضور رو در رو باکیفیت با دیگران رقم بزند.

نکته اصلی برقراری ارتباط با کسی است که “شنونده خوبی” است – کسی که می توانید مرتباً شخصاً با او صحبت کنید ، و بدون اینکه تصورات شخصی وی درباره چگونگی تفکر یا احساس شما به شما گوش دهد. شنونده خوب به احساسات پشت کلمات شما گوش خواهد داد و حرف شما را قطع نمی کند ، قضاوت یا انتقاد نمی کند.

دست کشیدن نشانه ضعف نیست و شما را به دوش دیگران نمی اندازد. بیشتر مردم اگر به آنها اعتماد کافی داشته باشید تا به آنها اعتماد کنید، چاپلوس می شوند. اگر احساس نمی کنید که کسی را دارید که به او مراجعه کنید ، راه های خوبی برای ایجاد دوستی های جدید و بهبود شبکه پشتیبانی شما وجود دارد. در این میان، تعامل رو در رو با آشنایان یا افرادی که در طول روز با آنها روبرو می شوید، مانند همسایگان، افرادی که در صف صندوق یا اتوبوس هستند یا شخصی که قهوه صبحانه خود را برای شما سرو می کند، هنوز یک مزیت بزرگ دارد. ارتباط چشمی برقرار کرده و لبخند، تبریک دوستانه یا گفتگوی کوچک را رد و بدل کنید.

 

نکاتی برای اتصال به دیگران

 • اکنون با یکی از دوستان یا عزیزان خود تماس بگیرید و قرار ملاقات بگذارید. اگر هر دو زندگی پرمشغله ای دارید، پیشنهاد می کنید که با هم کارهایی انجام دهید یا ورزش کنید. سعی کنید آن را به یک گردهمایی منظم تبدیل کنید.
 • اگر احساس نمی کنید که کسی را برای تماس گرفتن دارید، با افراد آشنا تماس بگیرید. بسیاری دیگر از افراد به همان اندازه که دوست دارید از ایجاد دوستان جدید احساس ناراحتی می کنند – بنابراین کسی است که یخ را می شکند. با یک دوست قدیمی ارتباط برقرار کنید، یک همکار را برای ناهار دعوت کنید یا از همسایه بخواهید برای قهوه به شما ملحق شود.
 • از پشت تلویزیون یا رایانه کنار بروید. ارتباطات یک تجربه عمدتا غیرکلامی است که شما را مجبور می کند با دیگران ارتباط مستقیم داشته باشید، بنابراین از روابط واقعی خود به نفع تعامل مجازی غافل نشوید.
 • وصال باشید. به گروه های شبکه ای، اجتماعی یا علاقه های ویژه ای که به طور منظم با هم ملاقات می کنند بپیوندید. این گروه ها فرصت های شگفت انگیزی را برای ملاقات با افراد با علایق مشترک فراهم می کنند.
 • از لبخند زدن و سلام و گفتن با غریبه هایی که مسیرشان را می گذرانید نترسید. برقراری ارتباط برای هر دوی شما مفید است – و هرگز نمی دانید که ممکن است به کجا منجر شود!

فعال ماندن به همان اندازه که برای بدن مفید است برای مغز نیز مفید است

ذهن و بدن به طور ذاتی با هم پیوند دارند. هنگامی که سلامت جسمی خود را بهبود می بخشید ، به طور خودکار سلامت روحی و روانی بیشتری را تجربه خواهید کرد. فعالیت بدنی همچنین باعث آزاد شدن اندورفین ها ، مواد شیمیایی قدرتمندی می شود که روحیه شما را بالا می برد و انرژی اضافی را تأمین می کنند. ورزش یا فعالیت منظم می تواند تأثیر عمده ای بر مشکلات روحی و روانی داشته باشد، استرس را از بین ببرد، حافظه را بهبود بخشد و به شما کمک کند تا خواب بهتری داشته باشید.

 

اما اگر از ورزش متنفر باشم چه می شود؟

خوب، شما تنها نیستید کوبیدن وزنه در سالن بدن سازی یا دویدن روی تردمیل ایده همه افراد برای داشتن یک زمان عالی نیست. اما لازم نیست که یک فرد متعصب تناسب اندام باشید تا از مزایای فعالیت بیشتر بهره مند شوید. در زمان ناهار از طریق پارک قدم بزنید، هنگام خرید در پنجره در یک مرکز خرید با تهویه هوا قدم بزنید، یک فریزبی را با سگ پرتاب کنید ، با موسیقی مورد علاقه خود رقصید، با بچه های خود بازی های ویدیویی مبتنی بر فعالیت انجام دهید، دوچرخه سواری کنید یا به یک قرار ملاقات بروید به جای رانندگی

تا وقتی که در عرق خیس نشوید یا هر عضله ای درد نکند، لازم نیست ورزش کنید. حتی میزان متوسط ​​فعالیت بدنی نیز می تواند در سلامت روحی و روانی شما تأثیر بسزایی ایجاد کند – و این همان چیزی است که هم اکنون می توانید در آن شرکت کنید تا انرژی و چشم انداز خود را تقویت کرده و به شما کمک کند تا حس کنترل خود را بدست آورید.

بیشتر بخوانید: 7 ورزش عالی برای کاهش وزن در خانه

 

نکاتی برای شروع یک تمرین روتین

در بیشتر روزها 30 دقیقه فعالیت داشته باشید. اگر راحت تر باشد، سه جلسه 10 دقیقه ای می تواند به همان اندازه موثر باشد. اکنون با پیاده روی یا رقصیدن با آهنگ مورد علاقه شروع کنید.
ورزش ریتمیکی را که درگیر دست و پایتان است مانند پیاده روی، دویدن ، شنا، تمرین با وزنه، ورزش های رزمی یا رقص را امتحان کنید.
یک عنصر ذهن آگاهی را به تمرینات خود اضافه کنید. به جای تمرکز روی افکار خود، به احساس بدن هنگام حرکت توجه کنید – نحوه برخورد پاها به زمین، به عنوان مثال، ریتم تنفس، یا احساس باد روی پوست.

 

بیاموزید که چگونه سطح استرس خود را کنترل کنید!

استرس آسیب زیادی به سلامت روحی و روانی وارد می کند، بنابراین مهم است که کنترل شود. گرچه نمی توان از همه عوامل استرس زا جلوگیری کرد ، اما استراتژی های مدیریت استرس می توانند به شما کمک کنند تا همه چیز را به تعادل برسانید.

 • با چهره ای دوستانه صحبت کنید. تعامل اجتماعی رو در رو با شخصی که به شما اهمیت می دهد، موثرترین راه برای آرام سازی سیستم عصبی و تسکین استرس است. تعامل با شخص دیگر می تواند به سرعت ترمز را بر روی da قرار دهد

پاسخهای استرس جذاب مانند “جنگ یا گریز”. همچنین هورمون های استرس زا را آزاد می کند، بنابراین حتی اگر نتوانید وضعیت استرس زا را تغییر دهید ، احساس بهتری خواهید داشت.

به حواس خود متوسل شوید. آیا گوش دادن به یک آهنگ نشاط آور باعث آرامش شما می شود؟ یا بوی قهوه ساییده یا رایحه مورد علاقه شما؟ یا اینکه ممکن است فشار دادن یک توپ استرس به سرعت کار کند تا شما احساس مرکزیت کنید؟ همه به ورودی حسی کمی متفاوت پاسخ می دهند ، بنابراین اکنون آزمایش را شروع کنید تا بدانید چه چیزی برای شما بهتر است. هنگامی که متوجه شدید سیستم عصبی شما به ورودی حسی چگونه واکنش نشان می دهد ، قادر خواهید بود بدون توجه به اینکه کجا و چه زمانی استرس ایجاد می کند، به سرعت خود را آرام کنید.

 • اوقات فراغت را در اولویت قرار دهید. در فعالیت های مورد علاقه خود بدون هیچ دلیلی غیر از اینکه باعث می شوند احساس خوبی داشته باشید شرکت کنید. به یک فیلم خنده دار بروید، در ساحل قدم بزنید ، موسیقی گوش دهید ، یک کتاب خوب بخوانید یا با یک دوست صحبت کنید. انجام کارها فقط به دلیل سرگرم کننده بودنشان هیچ علاقه ای نیست. بازی یک ضرورت سلامت عاطفی و روانی است.

برای تفکر و قدردانی وقت بگذارید. به چیزهایی که سپاسگزار هستید فکر کنید. واسطه شوید، دعا کنید، از غروب آفتاب لذت ببرید یا به سادگی یک لحظه وقت بگذارید تا به کارهای خوب ، مثبت و زیبا توجه کنید.

بیشتر بخوانید: علائم، نشانه ها و دلایل استرس

یک تمرین آرامش را انجام دهید. در حالی که ورودی حسی می تواند استرس را در لحظه تسکین دهد، اما تکنیک های آرام سازی می توانند به کاهش سطح کلی استرس شما کمک کنند – اگرچه یادگیری موثر آنها به زمان بیشتری نیاز دارد. یوگا، مراقبه ذهن آگاهی، تنفس عمیق یا آرامش عضلانی پیش رونده می تواند باعث فشار بر استرس شود و ذهن و بدن شما را به حالت تعادل بازگرداند.
برای رفع استرس احساسات خود را مدیریت کنید

درک و پذیرش احساسات خود – به ویژه احساسات ناخوشایند بسیاری از ما سعی می کنیم آنها را نادیده بگیریم – می تواند تفاوت زیادی در توانایی شما در مدیریت استرس و ایجاد تعادل در خلق و خوی شما ایجاد کند. برای حمایت از سلامت روانی قوی ، از رژیم غذایی سالم مغز استفاده کنید. ( بیشتر بخوانید: سلامت مغزتان را با این 5 ماده غذایی تضمین کنید! )

تا زمانی که سعی نکرده اید رژیم خود را تغییر دهید، ممکن است آگاه نباشید چه مقدار از آنچه می خورید – و نمی خورید – بر نحوه تفکر و احساس شما تأثیر می گذارد. یک رژیم غذایی ناسازگار می تواند به مغز و روحیه شما آسیب برساند، خواب شما را مختل کند، انرژی شما را کم کند و سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند. برعکس، روی آوردن به یک رژیم غذایی مفید، کم قند و سرشار از چربی های سالم ، می تواند انرژی بیشتری به شما بدهد، خواب و روحیه شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند تا بهترین حالت را داشته باشید.

مردم به غذاهای خاص، بسته به ژنتیک و سایر عوامل سلامتی، کمی متفاوت واکنش نشان می دهند، بنابراین با چگونگی تغییر رژیم غذایی خود در رژیم غذایی، احساس خود را آزمایش کنید. بهترین مکان برای شروع ، قطع “چربی های بد” است که می تواند به خلق و خوی و نگرش شما آسیب برساند، و “چربی های خوب” را جایگزین آنها کنید که از سلامت مغز پشتیبانی می کنند.
غذاهایی که بر روحیه تأثیر منفی می گذارند

 • کافئین
 • الکل
 • چربی های ترانس یا هر چیز دیگری که دارای روغن “نیمه هیدروژنه” باشد.
 • غذاهایی با مقادیر بالای مواد نگهدارنده شیمیایی یا هورمون ها.
 • میان وعده های قندی
 • کربوهیدرات های تصفیه شده (مانند برنج سفید یا آرد سفید).
 • غذای سرخ شده.

غذاهایی که روحیه را تقویت می کنند:

 • ماهی های چرب غنی از امگا 3 مانند ماهی آزاد ، شاه ماهی ، ماهی خال مخالی ، آنچوی ، ساردین ، ​​ماهی تن.
 • آجیل مانند گردو ، بادام ، بادام هندی ، بادام زمینی.
 • آووکادوها.
 • بذر کتان
 • لوبیا.
 • سبزیجات برگ دار مانند اسفناج ، کلم پیچ ، جوانه Brussel.
 • میوه های تازه مانند بلوبری.

اگر اضطراب یا افسردگی دارید این غذاها را نخورید!

 

از خوابتان نزنید!

اگر زندگی پرمشغله ای دارید ، قطع خواب می تواند یک حرکت هوشمندانه به نظر برسد. اما وقتی صحبت از سلامت روانی شما می شود، خواب کافی یک ضرورت است نه یک چیز لوکس. حتی اگر چند ساعت اینجا و آنجا را رد کنید می تواند خسارت به روحیه، انرژی، وضوح ذهنی و توانایی شما در کنار آمدن فشار روحی وارد کند. و در طولانی مدت ، از دست دادن خواب مزمن می تواند سلامتی و چشم انداز شما را خراب کند.

در حالی که بزرگسالان باید هر شب هفت تا نه ساعت خواب با کیفیت داشته باشند، اما انتظار اینکه خواب در لحظه ای که دراز می کشید و چشمان خود را می بندید، غیرواقعی است. مغز شما در پایان روز به زمان نیاز دارد تا از تنش خارج شود. این بدان معناست که در مدت دو ساعت قبل از خواب از تحریک صفحه نمایش ها – تلویزیون، تلفن، تبلت، کامپیوتر – استراحت کنید ، کار را کنار بگذارید و مشاجرات، نگرانی یا طوفان مغزی را به روز بعد موکول کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین و بدترین مدلهای خوابیدن

 

نکاتی برای بهتر خوابیدن

اگر اضطراب یا نگرانی مزمن شبانه بر افکار شما غلبه دارد، مراحلی وجود دارد که می توانید برای یادگیری نحوه جلوگیری از نگرانی بردارید.

 1. برای خنک کردن ، آرامش ذهن و آماده شدن برای خواب، حمام گرم بخورید، با نور ملایم بخوانید، به موسیقی آرامش بخش گوش دهید یا یک روش آرامش را قبل از خواب تمرین کنید.
 2. برای کمک به تنظیم ساعت داخلی بدن و بهینه سازی کیفیت خواب، به یک برنامه منظم خواب-بیداری، حتی در آخر هفته ها پایبند باشید.
 3. اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب شما تاریک، خنک و ساکت است. پرده ها ، دستگاه های صدای سفید و فن ها می توانند به شما کمک کنند.

 

هدف و معنا را در زندگی پیدا کنید!

همه افراد از طرق مختلف معنا و هدف را بدست می آورند که شامل سودآوری دیگران ، و همچنین خود شما باشد. شما ممکن است آن را به عنوان یک راهنما تصور کنید.

احساس نیاز، احساس خوب بودن در مورد خود ، هدفی که شما را تحریک می کند یا صرفاً دلیلی برای بلند شدن از رختخواب در صبح. از نظر بیولوژیکی، یافتن معنا و هدف برای سلامت مغز ضروری است زیرا می تواند به تولید سلول های جدید و ایجاد مسیرهای عصبی جدید در مغز کمک کند. همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند، درد را تسکین دهد، استرس را از بین ببرد و انگیزه شما را برای دنبال کردن مراحل دیگر برای بهبود سلامت روحی و روانی حفظ کند. با وجود این که در زندگی معنی و هدف می گیرید، انجام آن هر روز مهم است.

 

چه چیزی به شما معنا و هدف می بخشد؟

کاری جذاب که به شما و دیگران معنا می بخشد. در فعالیت هایی شرکت کنید که خلاقیت شما را به چالش می کشد و باعث می شود احساس بهره وری کنید، خواه هزینه آن را دریافت نکنید یا نه. برخی از ایده ها باغبانی، نقاشی، نوشتن، نواختن ساز یا ساختن چیزی در کارگاه شما هستند.

روابط گذراندن اوقات با کیفیت در جایی که خودتان را به افرادی که برای شما مهم هستند، اعم از دوست، نوه یا خویشاوند پیر ، می دهند، می تواند سلامتی و سلامتی شما را تأمین کند ، در عین حال حس هدف را نیز فراهم می کند.

مراقبت از حیوان خانگی بله، حیوانات خانگی مسئولیت دارند، اما مراقبت از آنها باعث می شود احساس نیاز و محبت کنید. هیچ عشقی به اندازه عشقی که یک حیوان خانگی می تواند داشته باشد وجود ندارد. حیوانات همچنین می توانند شما را برای ورزش از خانه خارج کرده و در معرض دید افراد و مکان های جدید قرار دهند.

بیشتر بخوانید: مدیریت استرس

داوطلبانه همانطور که سخت گیر هستیم که اجتماعی هستیم ، در عین حال سخت هم می خواهیم به دیگران بدهیم. معنی و هدفی که از کمک به دیگران یا جامعه حاصل می شود می تواند زندگی شما را غنی و گسترش دهد – و شما را خوشبختتر کند. محدودیتی برای فرصتهای داوطلب فردی و گروهی که می توانید کشف کنید وجود ندارد. مدارس، کلیساها، موسسات غیرانتفاعی و موسسات خیریه از همه نوع برای زنده ماندن به داوطلبان بستگی دارند.

مراقبت مراقبت از پدر یا مادر مسن ، همسر معلول یا فرزندی که دارای بیماری جسمی یا روحی است عملی مهربانی، عشق و وفاداری است – و به همان اندازه که چالش برانگیز است می تواند پاداش و معنی دار باشد.

چه موقع باید از متخصص کمک بگیرید؟

اگر تلاش مستمر برای بهبود سلامت روحی و روانی خود انجام داده اید و هنوز هم در خانه، محل کار یا روابط خود عملکرد مطلوبی ندارید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که از متخصصان کمک بگیرید. پیروی از این مراحل خودیاری، باز هم به نفع شما خواهد بود. در واقع، ورودی یک متخصص مراقبت اغلب می تواند به ما انگیزه دهد تا از خود مراقبت بهتری داشته باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *